İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kulüp Dizisinin İzinde Galata ve Beyoğlu Keşifleri

Netflix yapımı olan, Türkiye’de ve dünya genelinde çok sevilen Kulüp dizisi, yayınlandığı günden beri popülerliğini koruyor. Eski İstanbul’un eşsiz güzelliklerini sunan bu dizi, kesinlikle izlenmeyi hak ediyor.

Dizide Sefarad Yahudileri’nin artık unutulmaya yüz tutmuş dili olan Ladino dili konuşuluyor. 1950’li yıllarda geçen dizi, izleyicilere o dönemin Türkiye’si ve İstanbul’undan kesitler sunuyor. Dizide yer alan tarihi binalar, eskimeye yüz tutmuş evler ve hareketli sokaklar günümüz İstanbul’unda çekildi. Siz de Kulüp izinde İstanbul keşifleri yapmak isterseniz, bu listeme göz atın.

            Tercüman Çıkmazı, Beyoğlu

            Matilda’nın hırçın ve yaramaz, ama bir o kadar da merhametli kızı Raşel ile biricik aşkı İsmet’in yağmur altında öpüştükleri sahneleri hatırlarsınız.  İşte o sahnelerden birinde bir geçit vardı ve bu geçit Tercüman Çıkmazı’nda yer alıyor. Kumbaracı Yokuşu’ndan indiğinizde kolayca bulacağınız bu sokak, tarihi evleriyle de çok güzel bir atmosfer sunuyor.

            Kırım Kilisesi, Galata

            1800’lü yıllarda inşa edilen ve Galata’nın meşhur sokağı Serdar-ı Ekrem Sokağı’nın hemen dibinde yer alan kilise, mimari yapısıyla her göreni büyülüyor. Kilisenin olduğu sokakta yan yana dizilmiş apartmanlar ve tarihi binalar var. Bu binalardan biri, İsmet’in Raşel’i evi diye bıraktığı apartman. Dizide bu sokak akşam karanlığında geçse de, buraya gündüz gittiğinizde ayrı bir seveceksiniz.

            Matilda’nın Yo Era Ninya Şarkısını Duyduğu Avlulu Apartmanlar, Şahkulu Sokak, Galata

            Matilda’nın büyük bir avluya sahip evlerle kaplı bir yerde merdivenlerden inerken bir şarkı çalıyordu. Matilda’yı geçmişe götüren Yo Era Ninya adlı şarkının çaldığı bu yer, Galata’da, Şahkulu Sokak’ta yer alıyor. Barnathan Apartmanı’nın olduğu sokağı geçince hemen solda yer alan bu bina özel mülk ve demir kapıyla kapalı. Ancak kapı aralıklarından avluyu ve apartmanları görmeniz mümkün.  

            Tünel Meydanı, Beyoğlu

            Dizinin pek çok sahnesinde geçen Tünel Meydanı, dantel gibi işlemeli binalarıyla, o dönemin ruhunu hissettiriyor. Nostaljik tramvayla bir başka güzelliğe bürünen meydan, ara sokaklara gittikçe sizi sürprizlerle karşılıyor. Londra’da açılan dünyanın ilk metrosundan sonra Türkiye’de açılan Tünel metrosu ise zamanın yavaş aktığı yılları anımsatıyor.

            Markiz Pastanesi, İstiklal Caddesi, Beyoğlu

            Raşel ve Mordo’nun nişan töreninin yapıldığı mekan, günümüzde kapalı olan Markiz Pastanesi. Şu an bu pastane kapalı olsa da, camından içeriye doğru baktığınızda dört mevsimi tasvir eden eserleriyle ünlü J.A.Arnoux’nun Art-Nouveau tarzındaki l’Automne (sonbahar) ve le Printemps (ilkbahar) tablolarını görebilirsiniz. Duvarları kaplayan bu iki devasa tablo, yıllara inat hala güzelliğini koruyor.

            Raşel Salomon Aseo Apartmanı, Beyoğlu

            Matilda’nın Raşel’i yanına alarak gittiği ve ona hikayesini anlattığı, eskiden yaşadığı ev, dizide Raşel Salomon Aseo Apartmanı olarak geçiyor. Bu apartman günümüzde Galeri Apel’e ait ve eskiden adı Apelyan Apartmanı’ymış. Galatasaray Lisesi’nin arka tarafında yer alan ve yanındaki merdivenlerle bütünleşmiş bu apartman, tüm güzelliğiyle ayakta kalmaya devam ediyor.

            Matilda’nın Evi, Kuveloğlu Han, Eminönü

            Dizide Matilda’nın evi olarak karşımıza çıkan yapı, Eminönü’ndeki tarihi handa yer alıyor. 19.yüzyılda Fransız bir mimar tarafından inşa edilen bu handa Osmanlı usulü bir fırında pişirilen pideleriyle ünlü bir pideci ve çay ocağı bulunuyor. Hanın üst katlarında ise hala aktif olarak deri işi yapan dükkanlar var.

            Müthiş sahneleri, bizi eski İstanbul’a götüren sokakları ve caddeleri, işlediği konuları ve her şeyden önce müthiş oyuncu kadrosuyla herkesin takdirini kazanan Kulüp’ün ikinci sezonu da olacak. Heyecanla beklediğimiz yeni bölümler, bakalım bize hangi İstanbul’u gösterecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.