İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Havana’nın Sembolü: Klasik Amerikan Otomobilleri

Küba, bir zamanlar ABD’den otomobil ithalatı yapan ülkelerin başında geliyormuş. Özellikle 1950’li yıllarda dönemin en gösterişli Amerikan otomobilleri Havana sokaklarında tozu dumana katıyormuş.

Küba’daki devrimin ardından Fidel Castro, “Cadillac kimseye iş sağlamıyor, Cadillac ülkenin zenginliğini artırmıyor, aksine bunu azaltıyor” diyerek tüm Amerikan otomobil ithalatını durdurma kararı almış.

Küba hükümeti, ‘maquinas’ dediği bu otomobillerin sahiplerine katı yasalar koymuş. Yıllar süren ticaret ambargosu nedeniyle önce yedek parça sıkıntısı çeken otomobil sahipleri,  daha sonra hiç yedek parça bulamamaya başlamışlar.

Haliyle, her biri klasik olan otomobillerin çoğu orijinal özelliklerini yitirmiş, çünkü bulunamayan parçaların yerine başka ülkelerin farklı model araçlarından temin edilen parçalar eklenmiş.

Yıllar içinde eskiyen arabalarını yaşatmak için ilginç ve farklı farklı yöntemler deneyen Kübalı araç sahipleri, rengarenk boyadıkları otomobilleriyle neredeyse yeni bir araba modeli ortaya çıkarmışlar.

Her ne kadar Kübalılar yeni bir araba türü ortaya çıkarmış olsalar da, klasik Amerikan arabalarının rengarenk görüntüsü özellikle Havana’ya çok yakışıyor. Havana sokaklarında klasik arabalarla bir saat süren bir şehir turu ise insana tarifsiz bir keyif veriyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.