İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Küba Vizesi Nasıl Alınır? Küba Vizesi Hakkında Her Şey

Küba hayalleri kurmak hepimizin hakkı. Bu hayallerde komünist bir rejimle yönetilen Küba’yı tanımak, Rom, puro ve salsa eşliğinde renkli Havana sokaklarında kaybolmak, Karayipler’de denize girmek var. Peki ya vize? Bu güzel hayallerde tabii ki vize almak yok, ama hemen panik yapmanıza da gerek yok. Çünkü Küba vizesi Schengen, Birleşik Krallık ya da ABD vizesi gibi sizi zorlamıyor, dosya dolusu evrak istemiyor. Gerçek dışı gibi değil mi? Ama doğru!

Yeşil Pasaport Sahipleri de Küba Vizesi Almak Zorunda mı?

Hayır, eğer yeşil pasaportunuz varsa Küba’ya vize almanıza gerek yok. Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartıyla Küba’ya vizesiz girebiliyor.

Küba Vizesi Kaç Gün Geçerli?

Küba vizesi 30 gün boyunca geçerli oluyor ve bu vize tek girişli olarak veriliyor. Yani 30 gün boyunca Küba’da kalabilirsiniz ama ülkeden çıktınız mı tekrar aynı vizenizle Küba’ya giremezsiniz.

Türkiye’den Aldığım Küba Vizesiyle ABD’den Küba’ya Giriş Yapabilir miyim?

Hayır. Türkiye’den Küba vizesi alan Türk vatandaşları, bu vizeyle ABD üzerinden Küba’ya giriş yapamıyor.

Küba Vizesi Almak İçin Nereye Başvuru Yapacağım?

Küba vizesi için iki seçeneğiniz bulunuyor. İlk seçenek Ankara’daki Küba Büyükelçiliği’ne bireysel başvuruda bulunmak. Bunun için sizden istenen temel evrakları (pasaport, uçak bileti ve otel rezervasyonları, fotoğraf, başvuru formu, işveren yazısı, seyahat sağlık sigortası) Ankara’daki Küba Büyükelçiliği’ne vermeniz gerekiyor.

Diğer bir seçenek ise yetkili acentaler vasıtasıyla vizeye başvurmak. Bizce en kolayı bu şekilde başvuru yapmak. Biz Küba vize işlemlerini Jose Marti Küba Dostluk Derneği’nin yönlendirdiği Bizim Ada Turizm Seyahat Acentası ile gerçekleştirdik.

Küba Vizesi İçin Evrak Listesi

Eğer yetkili acenta ile başvuru yapacaksanız, Küba vizesi için yapmanız gereken tek şey acentaya pasaportunuzun fotoğraflı ilk sayfasını taratıp e-posta ile göndermek ve seyahat edeceğiniz tarihleri de yazıp, acentanın size ilettiği banka hesabına vize ücretini ödemek.

Küba Vizesi Diğer Vizeler Gibi Pasaporta mı Basılıyor?

Hayır. Küba vizesi ayrı bir belge olarak veriliyor. Bu vize pasaportunuza basılmıyor.

Küba Vize Ücreti Ne Kadar?

Bizim Ada Seyahat Acentası  ile başvurduğumuz Küba vizesi için kişi başı 260 TL ödedik (2020 Şubat). Bu fiyata kargo ücreti de dahil. 2 iş günü içinde de vizelerimiz bize ulaşmıştı.

Küba’dan ABD’ye Gidebilir miyim?

Evet, gidebilirsiniz. Her ne kadar Küba ve ABD ilişkileri hala çok iyi olmasa da özellikle Miami ve Havana arasında günde karşılıklı pek çok uçak seferi var. Halihazırda ABD vizeniz varsa Havana’dan Miami’ye geçebilirsiniz. Bu rota arası uçak yolculuğu yaklaşık 1.5 saat sürüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.