İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Küba Mutfağı ve Geleneksel Küba Yemekleri

Küba’ya gitmeden önce Küba yemekleri hakkında herkes beklentimizi düşük tutmamızı belirtti. Biz de açıkçası yemek konusunda pek seçici bireyler olmamamıza rağmen yine de bu konuda hiçbir beklentimiz olmadan ülkeye girdik. Lakin bundan dolayı mı bilmiyoruz ama yediğimiz her şeyi çok lezzetli bulduk.

Küba yemekleri bizim damak tadımıza uygun ve porsiyonlar oldukça büyük. Genelde mönüler şu şekilde oluyor: Sipariş verdiğiniz her yemeğin yanına her zaman tabakta pilav ve siyah fasulye (congri diye geçiyor), salata ve bir de muzun bir çeşidi olan kızarmış plantain oluyor. Bu fiks tabağa siz tavuk, et, balık ya da deniz ürünü, yani ne isterseniz ekliyorsunuz. Yalnız Küba’nın et yemekleri bir başka lezzetli. Hayatımda yediğim en lezzetli kuzu yemeği Vinales’teydi.

Ropa Viaja: Geleneksel Küba yemekleri listemize Vedat Milor’un Küba’ya gidenler için mutlaka tavsiye ettiği harika bir Küba yemeği ile başlamak istiyoruz. Bu yemek domatesli kuzu tandır tadında ve yine yanında garnitürlerle servis ediliyor. Nerede yerseniz yiyin, Ropa Viaja kesinlikle çok lezzetli. Yanında pilav ve plantain ile tadı katlanıyor.


Plantain: Aslında bir muz türü olan plantain Küba’ya Afrika’dan getirilmiş. Söylediğiniz hemen hemen her yemeğin yanında servis ediliyor ve tadı aynı patates kızartması gibi ve çok lezzetli.


Congri: Küba’nın en sevilen lezzeti olan ve plantain gibi her ne yerseniz yiyin yanında mutlaka servis edilen siyah fasulyeli pilav. Tadı oldukça lezzetli.

Bonus: Küba’nın kokteylleri kadar biraları da çok güzel 🙂 Özellikle Cristal isimli birayı her mekanda bulmanız mümkün. Yalnız eğer marketten bira almak isterseniz reyonlarda Rom dışında alkollü içecek pek yok ama bira hiç yok. Kasiyere bira istediğinizi söylerseniz size depodan getiriyor. Bu uygulamanın amacını anlamasak da bu sayede bira alınacağını öğrenmiş olduk, sizin de aklınızda olsun.

Küba Kahvaltısı

Biz Küba’daki tüm kahvaltılarımızı kaldığımız evlerde, “casa particular”larda yaptık. Kişi başı 5 CUC ödeyerek geleneksel Küba kahvaltısını güzelce mideye indirdik. Kahvaltıda bol bol tropik meyve, taze sıkılmış meyve suyu, yumurta, kızarmış ekmek, çay, kahve, bal-tereyağı bulunuyor. Guava, papaya, ananas, muz gibi pek çok tropik meyveye Küba seyahatinizde doyacaksınız. Bu arada özellikle guava ve muz ile yapılan taze sıkılmış meyve suyu mükemmel.

Küba Kahvesi

Küba kahvesi bana göre çok yumuşak içimli olmasa da özellikle sabah kahvaltılarında insanı uyandırmak için ideal 🙂 Küba genelinde Arabica kahvesi yetişiyor ve Kübalılar bol bol kahve tüketiyor. Zaten Vinales’e gittiğinizde kahve çiftliklerini de gezebilirsiniz.

Deniz Ürünleri

Küba’da ıstakoz, karides, ahtapot, yani kısaca her türlü deniz ürününü bulabilirsiniz. Biz Küba’da et yemeklerinin yanı sıra bol bol deniz ürünü de yedik ve hepsi çok lezzetliydi.

Çok az beklentiyle gittiğimizden midir bilmiyorum ama biz Küba yemeklerini çok beğendik. Yediğimiz hiçbir şeyden pişman olmadık, hem meyvelerden hem de özellikle et yemeklerinden çok büyük keyif aldık.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.