İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Küba Kokteyl Çeşitleri ve Dünyaca Ünlü Küba Puroları

Rom demek Küba demek, çünkü Rom Küba için çok büyük bir gelir kaynağı. Rom, Küba genelinde en çok tüketilen ve üretilen bir içecek çünkü Rom’un ana maddesi olan şeker kamışı Küba’da bolca yetişiyor. Rom, özellikle Amerika’da alkol yasağının olduğu “Prohibition” döneminde ününe ün katmış diyebiliriz.

Dünyada en çok bilinen iki Rom markası Havana Club ve Bacardi. İkisi de dünya genelinde en çok satan Küba markası. Ancak Küba Devrimi’nin ardından devletin tüm kurum ve şirketlere el koyması sonucu Bacardi ailesi bu yeni sisteme adapte olamamış ve Küba’yı terk edip ABD’ye yerleşmiş.

1934’ten beri var olan Havana Club ise yeni yönetim sistemini kabul edip Küba’da kalmayı tercih etmiş. Yani ikisi de Küba çıkışlı marka olmasına rağmen Küba’da sadece Havana Club ve Santiago de Cuba markalarını göreceksiniz.

Rom Çeşitleri: Rom çeşitleri Light Rom, Golden Rom, Dark Rom, Aged Rom gibi pek çok çeşide ayrılıyor. Her birinin içimi, rengi ve özelliği farklılık gösteriyor.

Light Rom genellikle kokteyller için kullanılıyor. Bu Rom çeşitlerine White ya da Silver Rom da deniliyor. Gold ve Dark rom ise sek olarak içilen, sert Rom’lar. Kübalılar bu Rom çeşidini kokteyle katmak yerine sek içmeyi tercih ediyor. Dark Rom ve Aged Rom ise yıllanmış şarap misali daha uzun süre bekletilmiş, daha iyi Rom’lar. Fiyatları da tabii ki çok çok yüksek.

Küba Koktel Çeşitleri Nelerdir ve Hangi Kokteyl Hangi Mekanda İçilir?

Pina Colada : Ananas, hindistan cevizi sütü ve Rom ile yapılan Pina Colada kesinlikçe çok lezzetli bir kokteyl. Küba’ya giden pek çok tursitin favorisi olan bu kokteyli Havana Obispo caddesinin civarında yer alan Ambos Mundos Oteli’nin terasında içebilirsiniz.

Mojito : Bol naneli, limonlu bir Rom kokteyli olan Mojito sizi günün her anı ferahlatacak. Mojito için imza mekan La Bodeguita el Medio Bar. Özellikle bu mekanın üst katına çıkarsanız seriye bağlamış şekilde Mojito yapan barmeni izleyebilirsiniz.

Daiquiri : Limon, Rom ve şeker şurubundan yapılan bol buzlu Daiquiri size Küba sıcağında çok iyi gelecek. Bu kokteyl için Ernest Hemingway’in Daiquiri için tercih ettiği ve onun sayesinde meşhur olan La Floridita’yı öneririz.

Canchanchara : Bal, limon suyu ve tabii ki Rom ile yapılan ve diğer kokteyl çeşitlerine göre daha tatlımsı bir tadı olan Canchanchara benim Küba’daki favori içkim oldu.Bu kokteyl için en iyi mekan ise Trinidad’da yer alan La Canchanchara.

Cubalibre : Küba kokteylleri arasında en basit olanı kesinlikle Cubalibre. Bu kokteyl buz, kola, Rom, limon ile yapılıyor. Havana, Trinidad ya da Varadero’da herhangi bir mekanda içebilirsiniz.

Dünyaca Ünlü Küba Puroları

Küba, sahip olduğu toprağı ve iklimi sebebiyle dünyanın en özel tütünlerinin yetiştiği bir coğrafya ve Küba puroları da dünyaya nam salmış durumda.

Öncelikle uyaralım: Küba’da sokakta yürürken sürekli yanınıza puro satmak için birileri yanaşacak. Sattığı puroların orijinal olduğunu, daha uygun fiyata sattığını söyleyecekler. Ancak hepsi yalan. O yüzden sakın sokaktan puro almayın. Küba’da puroyu almak için en doğru adres “La casa del habanos” denilen devlet mağazaları. Varadero gibi çok turistik yerler dışında fiyatlar her yerde aynı oluyor.

Küba’daki en ünlü üç puro markası Cohiba, Montecristo ve Romeo y Julieta.

Cohiba ülkenin en ünlü markası ve Fidel’in kullandığı puro markasıymış. Fiyatları oldukça yüksek. Montecristo ve Romeo y Julieta ise diğer ünlü markalar.

Ancak eğer Küba seyahatinizde Vinales’e gidecekseniz at üstünde gezeceğiniz puro çiftliklerinden puro almanızı tavsiye ederim. Bu sayede hem Kübalı çiftçilerle tanışmış olacak, hem de yetiştiği yerden puro satın almış olacaksınız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.