İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Afrika Seyahati Öncesi Bilmeniz ve Yapmanız Gerekenler

Gün batımında Afrika’ya özgü ağaçların altında manzarayı izlemek, kuş seslerini dinlemek ve Afrika ezgileri eşliğinde dans etmeyi kim hayal etmez ki! Afrika’nın doğusu, batısı elbette birbirinden farklıdır, çeşitli farklılıklar içerir ama genel olarak bu kıtada mistik ve huzurlu bir şeyler var, işte biz buna kefiliz.

Son dönemde biz de Doğu Afrika’da bulunan Kenya ve Tanzanya’yı keşfetmeye çalıştık. 10 gün süren küçük bir Afrika seyahatimiz sonucunda çok güzel anılar biriktirdik. Bugüne kadar gittiğimiz hiçbir yere ve ülkeye benzemeyen Kenya’da vahşi yaşamın içinde safari yaparak hayvanları kendi doğal ortamında gözlemledik. Ancak tüm planlar ve uçak biletleri hazır olsa da, Afrika seyahati için gitmeden yapmanız ve bilmeniz gereken birkaç şey var.

Sarı Humma Aşısı

Afrika’daki bazı ülkelere seyahat etmeden önce Seyahat Sağlığı Merkezi’nden size en yakın olan merkeze gidip sarı humma aşısı olmanız gerekiyor. Kenya da bu ülkelerden biri. Ancak Kenya’ya uğramadan direkt Tanzanya’ya gidecekseniz aşı olmanıza gerek yok. Biz Karaköy’de bulunan Seyahat Sağlığı Merkezi’ne gittik. Aşıyı en geç seyahate son 10 gün kala vurulmanız şart, ama 15 gün önce de aşı olabilirsiniz. Merkeze gitmeden bir gün önce randevu alsanız yeterli olur. Sarı humma aşısı vurulduğunuzda vücuda aslında virüs girmiş oluyor. Dolayısıyla doktorun bize dediğine göre de aşıyı vurulduktan 3-4 gün içinde ateşlenmeniz doğal. Ama biz hiç ateşlenmedik, aşının bize bir yan etkisi olmadı. Aşı vurulduktan sonra seyahate çıkmadan birkaç gün önce ve seyahat esnasında alınacak olan sıtmaya karşı bir antibiyotik de veriliyor. Ancak biz bu antibiyotiği içmedik, çünkü bu ilaçlar çok kuvvetli olduğu için açıkçası kullanmaya yanaşmadık. Bu ilaç konusu tamamen kişiye bağlı ama doktorun bu ilaçları önerdiğini de eklemek gerek.

Aşı Karnesini Seyahat Boyunca Yanınızda Taşıyın

Sarı humma aşısı olduktan sonra Seyahat Sağlığı Merkezi’nde size sarı renkli bir aşı karnesi veriliyor. Bu karneye sizin kimlik bilgileriniz ve olduğunuz aşılar kaydediliyor. Afrika seyahatiniz boyunca bu karneyi yanınızda taşımanız gerek. Özellikle Kenya ve Tanzanya havalimanında sizden bu karneyi göstermeniz talep ediyorlar.

Afrika İçin Valiz Hazırlama Süreci

Afrika seyahatiniz için valizinizde olmazsa olmazlar şöyle:

Sinek kovucu sprey,

Priz için dönüştürücü adaptör,

Yüksek faktörlü güneş kremi,

Safari yapacaksanız bej ve kahverengi tonlarında kıyafetler (hayvanların dikkatini çekmemek için bu renk giysiler giyilmesi öneriliyor),

Dürbün (genelde safari esnasında veriliyor ama yine de yanınıza almanız daha pratik olabilir),

Yürüyüş ve akrep sokmasına karşı bilekleri de kapatan kapalı ayakkabı.

Sinek Kovucu Sprey

Afrika seyahatine çıkmadan önce bavulunuza mutlak bir sinek kovucu sprey koymanız şart. Özellikle safari yapacaksanız ve Zanzibar’a gidecekseniz bu sprey hayatınız kurtaracak. Biz doktorumuzun tavsiyesiyle Off! markasının turuncu Max serisinden bir sprey aldık.

Priz İçin Üçlü Adaptör

Kenya ve Tanzanya’da İngiltere’deki gibi üç dişli prizler kullanılıyor. Dolayısıyla seyahatten önce bu tip bir adaptör almanız gerekiyor.

Çantanıza Kilit Takın

Afrika genelinde hırsızlık ve kapkaç olayları çok yaygın. Halk arasında gelir uçurumu almış başını gitmiş ve insanlar karınlarını doyurmak için bazen bu tür yollara başvurabiliyor ne yazık ki. Bu sebeple siz de hem kendi hem de malınızın güvenliği için çantanıza ve valizinize kilit takın.

Kenya ve Tanzanya İçin Telefon Hattı

Kenya için Safaricom, Tanzanya için Airtel almanızı tavsiye ederim. Nairobi havalimandan dışarıya çıktığınızda karşınıza hemen Safaricom mağazası çıkacak. Buradan 2 USD vererk Sim Kart alabilirsiniz. Tarife için 5 GB interneti olan paket yeterli olacaktır. Tanzanya için de Zanzibar havalimanına indiğinizde dışarıya çıkmadan hemen solda Airtel mağazasını görecekiniz. Buradan da 20 USD vererek 5 GB interneti olan paketi almanız yeterli olacaktır.

Uber Kullanın

Özellikle Nairobi’de taksiciler havalimanına iner inmez sizi sıkıştırmaya, onunla otelinize gitmeye zorluyor. Bu konuda çok sırar ediyorlar. Ayrıca sizin turist olduğunuzu görünce de sizden çok yüksek fiyat talep ediyorlar. Tüm bunlarla uğraşmamk için size Uber kullanmanızı tavsiye ederiz.

2009 Öncesi Amerikan Doları Taşımayın

Kenya ve Tanzanya’da her ne kadar kendi para birimleri kullanılsa da, yanınıza döviz olarak Amerikan Doları almanızı tavsiye ederiz. Böylece hiç sıkıntı çekmeden Amerikan Doları’nı KES ya da TZS’ye çevirebilirsiniz. Ancak bu konuda da dikkatli olmanız gerek. Yanınıza aldığınız Amerikan Doları’nın 2009 yılındn eski olmamasına dikkat edin. Çünkü  bu banknotlar, eski olması bahanesi adı altında hiçbir yerde kabul edilmiyor.

Hakuna Matata ve Jambo

Hem Kenya hem de Tanzanya’da yerli halkın sık sık Hakuna Matata ve Jambo dediğini duyacaksınız. Hakuna Matata sıkıntı yok, her şey yolunda demek. Bir işi yaparken asla acele etmeyen, o işi sindire sindire yapan Kenyalılar bu kelimeyi sık sık kullanıyor. Jambo ise Swahili dilinde merhaba demek. Dolayısıyla her yaştan insan hem Kenya hem de Tanzanya’da kocaman gülümseyerek size Jambo diye sesleniyor.

Kenya’da Su Sorunu

Nairobi genelinde tüm marketlerde hazır su bulmanız mümkün. Ancak ülke genelinde musluktan akan sular çok temiz değil. Bizim Nairobi’de kaldığımız otel ortalamnın üzerinde şık bir oteldi. Ama yine musluktan akan sular hafif çamurluydu. Bu sebeple dişlerimizi fırçalarken marketten aldığımız suyu kullandık. Tanzanya – Zanzibar’da böyle bir sorunla karşılaşmadık.

Afrika hayali kurmak kadar bu hayali gerçekleştirmek de inanın çok güzel, çok çok farklı ve eşsiz bir deneyim. Hayatın sürprizleri içinde özellikle Kenya’da hem bu kadar zorlanıp hem de bu ülkeye ve genel olarak Afrika’ya aşık olmak gerçekten de alışılmışın dışında bir deneyim oldu bizim için. İyi ki de gitmişiz bu güzel topraklara, iyi ki tanımışız seni Afrika! Hakuna Matata!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.