İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İzlanda’daki Doğa Harikası Kuzey Işıkları İçin İpuçları

İşte geldik en unutulmaz anların yaşandığı doğa olayı kuzey ışıklarına. Peki İzlanda seyahatimiz boyunca dilimize pelesenk olmuş kuzey ışıkları nedir? Kuzey ışıkları için en genel tanımlama şöyle; özellikle kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, dünyanın manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. Bizim içinse gökyüzünde oluşan muhteşem ötesi ışık gösterisidir.

Öncelikle kuzey ışıklarını görmek istiyorsak şunu bilelim; kuzey ışıkları yağmursuz, bulutsuz bir havada ve şehir ışıkları gibi yapay ışıkların olmadığı alanlarda görülebiliyor. Yani kuzey ışıklarını görmek istiyorsanız şehirden olabildiğince uzaklaşmanız, karanlık tarafa geçip Darth Vader olmanız gerekiyor. Kuzey ışıkları, yani Aurora Borealis’in hangi gün yüzde kaç oranında görülebileceğini http://www.vedur.is/ sitesinden her gün takip etmek gerekiyor. Işıkların görülme ihtimali 1’den 10’a kadar derecelendiriliyor. Bizim kuzey ışıklarını kovaladığımız akşam bu oran 5’ti ve biz harika anlara şahit olduk.

Kuzey ışıkları akşam saat 22.00 ile 03.00 arasında görülebliyor. Işıkarı fotoğraflamak için tripod ve profesyonel bir kamera/fotoğraf makinesi şart, çünkü telefonla çektiğinizde, kuzey ışıkları ne kadar aktif olursa olsun, fotoğraflarda çok sönük çıkıyor. Ayrıca bazen ışıklar çıplak gözle görülemeyecek kadar sönük olduğundan siz de algılayamayabilirsiniz. Bu yüzden ara ara makineniz ya da telefonunuzla gökyüzünün fotoğrafını çekin. Gözün görmediğini makineler yakalayabiliyor ve fotoğrafa bakınca kısa bir şok yaşayabiliyorsunuz. Eğer araba kiraladıysanız Grotta yakınındaki deniz feneri civarında ya da Güney İzlanda’ya giden karanlık yollarda kuzey ışıklarını kovalayabilirsiniz.

Biz kuzey ışıkları için İzlanda’da her daim yardımımıza koşan ve ülkeyi karış karış keşfetmemizi sağlayan Reykjavik Excursions’a güvendik ve 2017 yılının en aktif kuzey ışıklarına şahit olduk ( tur rehberimizin yalancısıyız). Şansımız yaver gittiği için biz ışıkları çok net görebildik. Ama eğer göremezseniz, bu firma sizi ek ücret almadan bir sonraki akşam düzenlenen kuzey ışıkları turuna tekrar götürüyor, aklınızda olsun.

Akşam saat 22.00 sularında ışıkları kovalamak için Reykjavik’ten hareket ettik ve şehir merkezinden yaklaşık 2 saat uzaklıktaki bir arsada durduk. Bildiğimiz tarla olan bu alanda hiçbir ışık olmadığı için ilk başlarda biraz tedirgin olduk. İndikten sonra herkes tripodlarını ve kameralarını gökyüzüne sabitleyince otobüsün farları da kapatıldı. Tamamen sessizlik ve karanlığın hakim olduğu bu alanda yaklaşık yarım saat bekledikten sonra bir anda ortam aydınlanmaya başladı. Gökyüzünde bazı dalgalanmalar oldu ve işte kuzey ışıkları! Işıklar ilk etapta çok cılızdı ve biz ancak fotoğraf makinesiyle gökyüzünü çektiğimizde o muhteşem yeşilimsi renkleri görebildik. Zaman ilerledikçe ışıklar adeta dans etmeye başladı ve biz sevinç çığlıkları atarak birbirimize sarıldık. Bir- iki saat boyunca kuzey ışıkları bir çıkıp bir kayboldu ve yıldızların da eşlik ettiği bu anlar bizim için unutulmazlar arasında yerini çoktan almış oldu.

İzlanda her anlamda bambaşka maceralar sunan ve insanı iyice doğaya aşık eden bir ülke. Ne havanın soğuk olması ne de mesafelerin uzak olması sizi bu hayalden alıkoyabilir. Ne demişler: ”Hareket etmeyen zincirlerini fark edemez.” Öyleyse ne duruyorsunuz?

Gidin, gezin, keşfedin… hayat gezince güzel!

Bu yazı 17.04.2018 tarihinde denemenlazim.net sitesinde yayınlanmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.