İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çıldır Gölü Gezi Rehberi: Domuş Göl Üzerinde Macera Dolu Bir Gün

Kış mevsiminde yolunuz Kars ve Ani’ye düştüyse, dillere destan Çıldır Gölü de mutlaka bu rotaya dahil edilmeli, donmuş göl üzerinde halay çekilmelidir. Çıldır Gölü, Ardahan ve Kars il sınırları içerisinde yer alan Doğu Anadolu’nun Van’dan sonra en büyük ikinci gölü olma özelliğine sahip. Donmuş gölün üzerinde sossuzluğa açılan bir kapıdan bakıyormuş hissine kapılmanız çok normal, bunu yadırgayamayız. İlk kez donmuş bir göl gördüğümüz için biz de çatlayan buzların sesine aldırmadan göl üzerinde hoplayıp, zıpladık ve adeta gölle bütünleştik.

Göl genelde Aralık ayında donmaya başlıyor, ama biz Ocak ayında gittiğimizde tamamen donmamıştı ve yukarıda bahsettiğimiz gibi biz gölün üzerindeyken buzlar çatırdamaya başladı. Tam anlamıyla donmadığı için de biz oradayken atlı kızaklar yoktu. Gölün tamamen donması durumunda göl üzerinde atlı kızaklarla turlayabilirsiniz.

Çıldır Gölü, Kars merkeze yaklaşık 1.5 saat uzaklıkta yer alıyor. Eğer araba kiralamadıysanız Kars Belediyesi önünden her gün sabah saat 11.00’da kalkan servisle buraya ulaşabilirsiniz. Satt 14.00’a kadar servis aracı sizi burada bekliyor ve siz acele etmeden gölün çevresinde manzaranın tadını çıkarabiliyorsunuz.

Atalay’ın Yeri: Burası oldukça meşhur bir restoran ve her daim çok kalabalık oluyor. Yemeklerini tatmadığımız için bu konuda yorum yapamayız ancak mekanın kalabalık oluşu bizi gölün diğer tarafında bulunan Kütük Ev’e yönlendirdi. Zaten belediyenin servisleri de Kütük Ev’e geliyor. Ama siz illa Atalay’ın Yeri’ne gitmek isterseniz taksiye atlayıp oraya ulaşabilirsiniz. Çıldır Yolu, 75400 Öncül Köyü  

Kütük Ev: Butik otel ve restoran olarak işletilen Kütük Ev, Çıldır Gölü’nün hemen yanıbaşında yer alıyor. Burada kesinlikle gölden tutulan ve lokallerin ‘’sarı balık’’ dediği sazan balığının tadına bakın. Yemesi kılçıklarından dolayı biraz zor olsa da, gerçekten tadı nefisti. Ayrıca burayı pek fazla kimse bilmediği için, kalabalık ortamdan uzakta sadece donmuş göl ve gökyüzüyle baş başa romantik dakikalar geçirebildik. Siz anladınız… Yeni Mah. Cumhuriyet Cad. No:111 Arpaçay

Çıldır Gölü’nde buzda balık avı (sazan, sarı balık) da yapabiliyorsunuz desek? Civarda balık avına çıkan birinden ya da mekandan yardım alarak bu aktiviteyi gerçeklştirebilirsiniz. İlginç bir deneyim olacağı kesin.

Çıldır Gölü bizim çok eğlendiğimiz, soğuktan donan ellerimizi ve ayaklarımızı ısıtmak için delilerce üzerinde dans ettiğimiz, bol kahkahalı bir deneyim oldu. Mavi ve beyaza tekrar aşık olduk. Bizdeki bu aşkı heves sanma ey Çıldır 🙂Kars ve Çıldır Gölü’nün çevresini biz çok sevdik. Tarihi atmosferinin yanı sıra hoşsohbet halkının doğaya olan sevgisi bizi buraya bağımlı kıldı. Beyazın en çok yakıştığı şehir olan Kars, Çıldır Gölü ve çevresi, kesinlikle bizden tam puan aldı. Doğu Ekpresi ile taçlanan yolculuğumuz bu güzel şehir ve doğası sayesinde zirveye ulaştı desek kimse bize itiraz etmez. “Macera tehlikeli sanıyorsan, rutini dene; öldürücüdür.” diyen Paulo Coelho’nun askerleriyiz. Rutinin düşmanı, maceranın kankasıyız. Sizi de aramıza bekleriz. Öyleyse ne duruyorsunuz?

Gidin, gezin, keşfedin… hayat gezince güzel!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.